dunyadaki yerimiz

Degisik konulari burada tartisiyoruz

dunyadaki yerimiz

Сообщение tudanya33 | 2012/04/11 07:59
Birleşmiş Milletler’in de aralarında bulunduğu saygın birçok uluslararası organizasyon, sivil toplum kuruluşu ve izleme örgütü, düzenli olarak ülkelerin demokrasi, yargı, basın özgürlüğü, cinsiyet eşitliği, insan hakları ve benzeri konulardaki durumlarını gösteren raporlar yazmakta, endeksler hazırlamakta ve ülkeleri sıralamaktadır. Bu raporlar ve endeksler, ülkelerin özgürlük, uygarlık ve gelişmişlik düzeyini göstermesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Birleşmiş Milletler 2011 “İnsani Gelişmişlik Endeksi”nde Türkiye’ye, 187 ülke arasında 92. sırada yer verilmiştir. Bu sonuçla Türkiye, “yüksek insani gelişme” sınıfındaki ülkeler ortalaması ile Avrupa ve Orta Asya ülkeleri ortalamasının altında kalmıştır.

The Economist Dergisi’nin “2010 Dünya Demokrasi Endeksi”nde Türkiye’ye 167 ülke arasında 89., 2011 Endeksi’nde 88. sırada yer verilmiştir. Bu sıralar ile Türkiye “Melez Rejimler” kategorisinde yer almıştır. Bu kategorinin yerini belirtmek için, demokrasilerin dörde ayrıldığını vurgulamak gerekir: (ı) Tam demokrasiler; (ıı) Kusurlu demokrasiler; (ııı) Melez/Hibrit rejimler; (ıv) Otoriter rejimler. Dikkat edilirse bu ayrımda, ilk ikisi dışındaki kategorilere demokrasi bile denmemektedir. Türkiye’nin, 2008 raporunda 87. sırada iken 2010 raporunda 89. sıraya düştüğünü de belirtmek gerekir.[2]

Cinsiyete Dayalı Gelişmişlik Endeksi’nde Türkiye, Pakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin bile arkasında, 109 ülke arasında 101. sırada yer almıştır.[3]

Freedom House 2012 Dünyada Özgürlükler Raporu’na göre, Türkiye kısmen özgür bir ülkedir.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü 2011/2012 Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre 179 ülke arasında Türkiye 148. sıradadır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) göre, üye 47 devlet içinde Türkiye en fazla dosyası olan ve en fazla hak ihlali yapan devlettir.

Dünya Ekonomik Forumu 2011 Kadın-Erkek Eşitliği Raporu’na göre Türkiye 135 ülke içinde 122. sırada yer almaktadır. Türkiye’de kadına karşı şiddet giderek artarken, kadınların sadece yüzde30’u çalışma yaşamında yer almaktadır.

Legatum Institute Uluslararası Refah Endeksi’nde Türkiye 110 ülke içinde 75. sıradadır ve Avrupa’nın toplumsal refah bakımından en geri ülkesidir.

Son olarak, Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği 2010 raporunda, 134 ülke arasında Türkiye’ye 128. sırada yer verildiğini de belirtmek gerekir. Türkiye’yi 129. sırada İran, 130. sırada Suudi Arabistan izlemektedir.[4]

Bunlar eğitim sisteminin neden olduğu sonuçlardır. Eğitim sistemine dönersek şöyle verilerle karşılaşmaktayız:

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2010 yılı verilerine göre Türkiye’de “15+” yaş eğitim durumu şöyledir: İlkokul ve altı yüzde 42, ilköğretim ya da ortaokul bitirenler yüzde 23, lise ve dengi okul mezunları yüzde 21, fakülte ve yüksekokul mezunu yüzde 8, yüksek lisans ve doktora yapanlar yüzde 1, bilinmeyenler ise yüzde 5.

kaynak: /forum/go/a07ba69c788eccee363c2eb976f40788
tudanya33
даешь персональный титул!!..

Re: dunyadaki yerimiz

Сообщение pm_police | 2012/04/17 20:45
TÜRKİYE DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ 20 ÜLKESİNDEN BİR TANESİDİR.
pm_police
странствующий суфий

Сообщение tudanya33 | 2012/04/19 00:52
IMF ve CIA 2011 raporlarına gore de turkiye 778 milyar dolarla toplam milli gelirde dunyanin 18. buyuk ekonomisi...
kaynak: /forum/go/7b610166a42e7b24544d2ad88ffc3ec5

bu da bir istatistik. ama yukarda aciklananlar ise daha oznel seyler, insanlarin hayatiyla daha cok ilintili... digeri cok genel ve aslinda pek de onemli bir sey degil cunku bahsettiginiz raporda; turkiyenin altinda kalan ulkelerden bazilari soyle:

İsvicre (19), isvec (21), belcika (23), norvec (24), danimarka (32), finlandiya (37), israil (40)...

Simdi bu ulkelerin turkiyeden daha kotu durumda oldugunu soylemek icin ya at gozluklu saf biri ya da bu durumdan faydalanan ve halkin cogunlugunun bundan haberi olmamasinda fayda goren cesitli seviyelerdeki isbirlikcilerden biri olmak gerekir.

simdi ayni kurumlarin bir de kisi basi milli gelire gore siralamasina bakalim:

kaynak: /forum/go/1d29c7ef4e1547ffefa0553e351b6298

burada turkiye; 14000 dolarla 64. sirada... onun altinda da onemli sayabilecegim ulkelerden; sadece romanya, brezilya ve ukrayna ve cin (kitay) var...

turkiyenin ustunde olan ulkelerden bazilarinin ise haritada yerini bile bulmak zor.
Soyleki: Seychelles, Barbados, Trinidad, Ekvator ginesi, Antigua and Barbuda, Gabon, Bostwana, Saint Kitts and Nevis, Mauritius... bu ulkelerin kisi basi milli gelirleri bizden fazla imis...

bu istatistikler topigin basindakilerle celismiyor ki... yoneticilerimizin soylediklerini kontrol etmek her vatandasin hakki olmali bu da ancak onlarin soylediklerini, dunyadaki diger istatistiklerle karsilastirarak yapilmali... sadece ulke icinden bakmak, genellikle dogru sonuclar vermez... bu soylediklerim dunyadaki tum yonetimler icin gecerlidir. sadece bize has degil yani...
tudanya33

Сообщение Machu_Pikchu | 2012/04/19 09:51
TÜRKİYE DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ 20 ÜLKESİNDEN BİR TANESİDİR.

Bu rakamı kanıtlacağı bir link var mı?
Hangi istatistikte, uluslaarrası kuruluşların analizlerde bunu gösteriliyor?
Verirsiniz sevinirim.
Wiki linkliri vermeyin lütfen. İngilizce kaynaklar da olabilir.
Вы не обидѣтѣсь, еслѣ мы на этѣм cѣгодня закончѣм?
Machu_Pikchu

Фото: 19

Сообщение bregante61 | 2012/04/20 16:04
Kesin ilk 20 içindedir ama geriden )))
bregante61

Сообщение pm_police | 2012/04/20 20:31
basit G20 diye bir şey duydunmu.
pm_police
странствующий суфий

Сообщение pm_police | 2012/04/20 20:40
senin o saydığın ülkeler varya, kuzey avrupa ülkeleri. en basitinden, o ülkelerdeki boşanma oranları %80 nin üzerinde. yani her evlenen 100 kişiden 80 tanesi tekrar boşanıyor. dünyaların en monoton ülkeleri, en çok psikolojik tedavi gören ülkeleri. bana görede en mutsuz ülkeleri.

bizim ülkemiz mükemmel değil ama, dünya üzerindeki bir çok ülkeden daha refah ve insanlar mutlu. mutlular böyle yaşamaktan. geleneklerine bağlı olarak bu şekilde yaşamaktan mutlu insanlar. 70 milyondan fazla insan, daha 100 yıl dahi olmamış bir cumhuriyet, demokratik anlamda sıkıntıları var, gelişmesi lazım.

ama bana göre insanlar mutlu. önemli olanda bu. lütfen, ülkenin kökenini bilmeyen insanlar bilmem ne örgütlerinin bilmem ne istatisliklerine göre bizi yargılamasınlar. yozgatın köyünde, aylık 600 lira emekli maaşıyla dua eden, devletinden memnun, insanlarıyla gurur duyan insanlar yaşıyor. anadolunun heryerinde yaşıyorlar. türkiyenin gerçek insanlarını göremek isteyen herkesi davet ediyorum. gelin ben size rehberlik yapacam. marmariste bir otele gidip türkiyeyi tanıdığını sanmasınlar insanlar. tabiki bunların hepsi benim düşüncem. kargaya yavrusu şahin görünürmüş. benim ülkem ve benim insanlarım ve biz bu şekilde mutluyuz. tekrar söylüyorum bana göre tabiki.
pm_police
странствующий суфий

Сообщение tudanya33 | 2012/04/20 22:18
Меньше знаешь -- крепче спишь.!!!
tudanya33

Сообщение bregante61 | 2012/04/20 23:48
Yazığınız istatistiklerin çoğu doğru. Ama tabiki onlar sadece istatistik. Bu istatistikleri biraz incelemeye kalkarsak iş çok daha derin.
Bu ülkede insanlar mutluymuş, nerede o mutlu insanlar onları bide biz görsek. Milyonlarca insan asgari ücretle çalışıyo. Tersanelerde,fabrikalarda insanlar 700 lira maaşa günde 12 saat çalışıyo üstüne üstlük bide hayatlarından oluyo. İşin ekonomik kısmı sıradan insanlar berbat ve hergün daha da kötüye gidiyo.
Sosyolojik ve politik açıdan bakarsak daha da kötü. Aleviler mutsuz,kürtler mutsuz diğer azınlıklar mutsuz. İnanmayanlar zaten adam yerine konmuyo. Gencecik kızlar zorla evlendirilir, tecavüz almış başını gitmiş, kadına şiddet zirveye ulaşmış, millet 50 sene evvel uzaya çıkmış biz hala türban bilmemneyle uğraşıyoruz. Kızların kafasını kapatıcaz, eve kapatcaz daha sonra gidip yabancıların peşinde koşucaz bide sonra o peşinde koştuğumuz kızlara fahişe diyecez. 10 yaşında çocuğa Kuran okutacaz daha dilini bilnmez be olduğunu anlamaz. Amaç ne aptal sorgulamayan nesil yetiştirmek. Hakkını aramaya kalkanı sokaklarda ölene kadar dövecez daha say say bitmez.
Sonra G20 minin içindeymişiz. Finlandiya g20 diil yani biz ondan daha iyiyiz. O zaman Hindistan bütün hepsinden daha iyi. Bizdende Avrupanın hemen hemen tamamından da.
Boşanmalar artmış, bu şimdi mutsuzluk veya geri kalmışlık belirtisi mi oluyo ; sen kadınları eve kapatavaksın, çalıştırmıyacaksın tamamen erkeğe bağımlı hale getireceksin. Kadın dayakda yese, aldatılsada ne olursa olsun boşanmaya cesaret edemeyecek. Sonra bu iyi olacak özgürce birbiriyle ayrlıp yollarına devam eden insanların yaptığı kötü olacak.
Daha yazacak çok şey var ama herkes baktığı gibi görür insan düşünmez, dedesinden ne duyduysa bugünü de o bilgilerle yorumlamaya kalkarsa sonuç böyle olur.
bregante61

Сообщение tatanka1 | 2012/04/21 00:54
polis der ki biz mutluyuz. dogru soyler. turkiye da polis mutludur. cunku halkin durumunu gorur ve ohh ne iyi ben polisim der ve mutludur...
dunya bilmez cahil der ki ohh ne iyi yasiyoruz, devlet babadir biz cocuk doguralim o bakar,ulke guzel... baska ulke insanlari hep kotu, biz musulmanlar cok iyi... kargalar guler, ama cahiller anlamaz...

----------------------
Обжёгшись на молоке, подуй на воду.
tatanka1
странствующий суфий

Сообщение хаяла | 2012/04/21 08:08
Меньше знаешь -- крепче спишь.!!!

Yani, Kisa ve oz !!!!
хаяла
Султан

Фото: 0

Сообщение bregante61 | 2012/04/21 11:34
Çok pragmatist bir yaklaşım olmad mı bu )))))))
bregante61

Сообщение pm_police | 2012/04/21 14:00
kime neyi anlatmaya çalışıyorum ki. istediğinizi düşünebilirsiniz. emin olun ortaya koyduğunuz her olumsuzluğa söyleyecek mantiklı sözlerim var ama bu değiştirmeyecek sizin düşüncenizi. kapatmışsınız siz alıcıları, sadece gönderici ve mesaj var, alıcı yok yani.

ama şunu söyleyebilirim. insanların kafasını kapatacaksınız diyorsunuz ya. kominizm rusyada yıllarca insanları ataist olarak yetiştirdi. sonuç hezimet. gerikalanını sen düşün, ama senin alıcılar kapalı. maalesef.
pm_police
странствующий суфий

Сообщение bregante61 | 2012/04/21 14:46
Söyleyecekleriniz kesin vardır ona şüphem yok. Hitlerinde vardı, Mussolininde diğerlerininde. Mutlaka haklı yada haksız, doğru yada yanlış herkezin söylecek bir sözü vardır.
Ama kimin alıcıları kapalı orası malum. Ben Trabzonluyum ve muhafazakar bir ailede yetiştim. Ama ben elimden geldiğince duvarları yıkmaya ve alıcıları açmaya çalışıyorum. Size de yapmayacağınızı bilsemde tavsiye ediyorum.
Ben kimsenin zorla ateistleştirilmesini savunmadım. Ama senin gencecik kızların şu veya bu şekilde zorla evlendirilmelerine, eve kapatılmalarına yada devlet politikası zoruyla kendilerini örtülerin altına kapatmalarına hayatların mahvedilmesine verecek mantıklı cevabın varsa onuda dinlerim.
bregante61

Сообщение pm_police | 2012/04/22 12:54
çık dışarı sokağa bak, isteyen herkes istediği gibi yaşıyor. isteyen örtünüyor isteyen açıyor, isteyen inanıyor isteyen inanmıyor. herkes özgürce yaşıyor. sen inansanda böyle inanmasanda. at gözlüklerini çıkartın. gerçeği görmeye çalış. bırak herkes istediği gibi yaşasın.
pm_police
странствующий суфий

Сообщение lapa812 | 2012/04/22 13:17
gerçeği görmeye siz çalışın."herkes özgürce yaşiyor",diye yasmişsiniz.sizce özgürlük ve özgürce yaşamak ne demek?
lapa812
Похитительница лаймов

Фото: 40

Сообщение bregante61 | 2012/04/23 12:54
Neyse fazla konuşcak bişey yok, siz takmışsınız police gözlükleri öyle bakıyorsunuz boşverin bende at gözlükleriyle bakıyım. Sizin gördüklerinizle benim gördüklerim gece gündüz kadar farklı. Siz sadece görüneni ve size gösterileni görüyosunuz. Yada bu şekilde görmek işinize geliyo yukarda diğer yorumcuların söylediği gibi ''az bilirsen iyi uyursun''.
bregante61

Сообщение tudanya33 | 2012/04/23 13:31
... gencecik kızların şu veya bu şekilde zorla evlendirilmelerine, eve kapatılmalarına yada devlet politikası zoruyla kendilerini örtülerin altına kapatmalarına hayatların mahvedilmesine verecek mantıklı cevabın varsa onuda dinlerim.

ben yanitlayayim:
her sey guzellikle olur. zorla niye kapatilsin ki... gerek yok yani...

kucukken kiz cocuga is yaptirirsin, erkek cocugun ise pipisini mahalleliye gururla gosterirsin, milletin hosuna gider... kiza sen kizsin sana ayip dersin guzellikle... sacinin kac teli gorunurse o kadar erkekle zina yaparsin dersin, gencecik kiz korkar tabii, basini kapar... evde otur, okuyup da ne olacak, bak musluman olmayanlar hep bosaniyor veya intihar ediyor dersin. kocan sana bakacaktir.. bunlari yaparsan hayatta rahat edersin, yoksa hem bu dunyada zor sartlarda yasarsin, hem de obur dunyada cehennemde cayir cayir yanarsin dersin. bunlari soylerken tabii biz herkesin inancina saygiliyiz ama en iyisi bizimkidir ona gore dersin...

kimseyi zorlamiyoruz diye diye ve insanlara sadece belli bir inanc sistemini dayatarak bugunlere geldik cok sukur!!! bundan sonra da evel allah kafirlerin icatlarini parayla satin alarak daha onceden yaptigimiz gibi savurgan, icat edemeyen, teknik altyapisi zayif, sosyal dokusu bozulmus,ama bunlarin neden oldugunu hic sorgulamadan, yoneticilerimizin bizi hep aaa cambaza bak diyerek kandirdiklari kapali ve mutlu mesut, yasantimiza devam ederiz...

ne yani dunyada sadece iyi diye adlandirilan degerler olsaydi, iyinin kiymeti olmazdi... bizim gibi kandirilan insanlardan olusan ulkeler lazim ki digerleri aradaki farki anlayabilsin...
tudanya33

Сообщение bregante61 | 2012/04/23 15:34
Şu anda gerek yok, gerektiğinde zorlada yapılıyor. Yerine ve zamanına göre değişiyor. Anadoluda çoğu yerde daha ufak yaştan zorla kapattırıyolar. Zaten aile zorlamasada toplum baskısı zorluyor.
Ne yazık ki müslüman toplumlarda bu hep böyle. Kızını,eşini, kardeşini zorla kapatıp daha sonra modern görünümlü kadınların peşinden koşmak. İkiyüzlülük alışkanlık olmuş artık...
bregante61

Сообщение pm_police | 2012/04/23 15:47
istanbuldamı yaşıyorsun sen. gel buluşalım seninle. ülkenin % 25 ine yakını bu şehirde yaşıyor. ünümüze geleni sayalım. kaç tane kapalı, kaç tane başı açık insan göreceksin. buyur gel.
pm_police
странствующий суфий

Модераторы

vika, Natali$ka

Фильтры

След.

Навигация

Вернуться в Sohbet Sohbet